פוסטים

מנהל עסקים: מה צריך כדי לנהל עסק

מנהל עסקים - ניר דובדבני

ניהול עסק הוא דבר מורכב. בנוסף לכישורים ניהוליים יש צורך להכיר את התחום בו מתמחה העסק, ידע פיננסי, ניהול כספים, פיתוח אסטרטגיה עסקית, שיווק ומכירות, גיוס וניהול עובדים, קביעת מחירים ועוד. במשך השנים פותחו חוקים וכללים רבים למנהלי ארגונים שונים שרוצים לנהל עסק בצורה אפקטיבית. מנהל עסקים הוא התחום שבו לומדים את כל אלה.  

תחומי הניהול 

מנהל ארגון צריך להתייחס לכמה תחומים מרכזיים: מוצר/שירות, שיווק ומכירה ותמחור. על המנהל לקבוע מה עלויות השירות/מוצר, להיות בשליטה מלאה על המלאי ולדאוג לרכש. אין להשאיר שום דבר ליד המקרה באף אחד מתחומים אלה. המטרה היא להגיע להכנסות, והכנסות מגיעות רק לאחר שנקבעים יעדים לארגון, ונקבעת אסטרטגיה להגיע אליהם. 

איך מגיעים לעסק משגשג?

נקודת המוצא היא יצירת חזון עסקי. לקבוע יעדים עסקיים לטווח הקצר והארוך, שהם ריאליים אך משמעותיים. רק לאחר מכן, מתחילים לנסות להבין איך להגיע אליהם ויוצרים תוכנית עסקית לחודשים ולשנים הקרובות. בתוכנית מפרטים את ההוצאות הנדרשות ואת ההכנסות הצפויות לפי סדרי עדיפויות, ואת המשאבים שאתם זקוקים להם כדי להצליח. זה כולל אנשים שתרצו שיצטרפו לארגון, וגם ארגונים או קבוצות אחרים שאולי תשתפו איתם פעולה. חישבו איך לחלק את המשאבים בצורה נכונה, גם הכלכליים וגם האנושיים. את זה עושים באמצעות אמצעים שיאפשרו לכם לבקר ולנהל את הפן הפיננסי בצורה אחראית.  יש לפתח את העובדים ואת הידע שלהם, לעודד את המוטיבציה שלהם, להנגיש להם ידע חשוב, לתת להם אפשרות להציע הצעות ייעול ושיפור. 

כל זה פנימי. חיצונית, יש להכיר גם את הלקוחות הפוטנציאליים שלכם ואת המתחרים. חשוב להכיר את השוק, ובתוכו גם את הלקוחות שלכם, ולהתעדכן על בסיס יומי. רק אז תוכלו להוביל את השוק, לחשוב קדימה, להיות ייחודיים, עם ערך מוסף. זה חשוב, כדי שיבחרו בכם ולא באחרים. 

מנהל עסקים הוא תחום ההתמחות של מי שרוצים לנהל עסק יעיל ומשגשג. שם תלמדו איך לעשות את כל אלה ביעילות ובמקצועיות. אבל האם צריך לדעת את הכול? 

ניהול עסקי: יעילות ומקצועיות 

מנהל ארגון טוב יודע שהוא לא יודע הכול. שהוא צריך להתייעץ עם אנשי מקצוע. מנהל עסקי מתמחה בנושאים שונים ויכול לייעץ בתחומים ספציפיים, כמו למשל שיווק, מכירות, אסטרטגיה עסקית ופיננסים. מנהל הארגון יכול לפנות אליו על מנת שיעזור לו לפתח פן מסוים בארגון. זה נכון לכל ארגון, קטן או גדול, בינלאומי או מקומי. המנהל העסקי מכיר את השוק היטב, ואת הארגון לו הוא מייעץ, ויכול לסייע בהתאם לצרכים הספציפיים של הארגון. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *