Heading 1

מוכנים לקחת יוזמה ולהירשם לתכנים נוספים?

מפחדים משינוי?

לפי המילון: הפיכת מצב למצב אחר; החלפה; גיוון

אמ;לק >>
התוכן זמין גם בוידאו (לחצו כאן)

האם שינוי מבחינתך הוא החלפה של משהו במשהו אחר? , או שהשינוי המדובר הוא ממש החלפת מצב.
או במילים אחרות, עד כמה השינוי הצפוי הוא שינוי מהותי?
התשובה היא סובייקטיבית.
החלפה של מקום מגורים עבור אחד היא תהומית ועבור אחר היא רק תפאורה שמתחלפת.

הולמס וריי, זוג חוקרים שחקרו מקורות ללחץ, לפי אירועי חיים שונים שאנחנו חווים, מצאו שהשינוי הוא מקור ללחץ, מאחר והוא דורש מאיתנו הסתגלות חדשה למצבים חדשים.

בהתאם לכך הם דירגו מספר אירועי חיים שכוללים בתוכם שינויים ודירגו אותם.

ביולוגית, שינוי של מצב חיים, בין אם לחיוב ובין אם לשלילה, דורש מהמוח שלנו לייצר תבניות עבודה חדשות. אם חיה נמצאת במקום שונה מזה שהייתה בו לפני יום, עליה לחשב מחדש את המרחק ממקור מים, בלי חיים אחרים וכו׳. זו הסיבה שהמוח מעדיף את המוכר והידוע, ברור לו שהוא יכול לשמור עלינו במצב הזה.
אז המוח שלנו לא אוהב שינויים, וגורם לנו הרבה פעמים לשים אותם על HOLD.

איפה זה פוגש אותנו בחיים?

אני שמתי על הולד את פרק ההורות בחיי כי פחדתי מאד שהשינוי הזה יביא לשינוי בקריירה שלי, שלא הייתי מוכנה אליו עדיין.

שכיר ישים על הולד את הרצון שלו להתפטר ולהתחיל משהו חדש, מאחר ומדובר בשינוי מאד גדול.
עצמאי יוכל לשים על הולד את הצורך בשינויי כוח אדם, פיטורין לצורך העניין, מאחר ואין לו את הכוח להתמודד עם השינוי הצפוי בעקבות כך, את ההסתגלות החדשה.
וכמובן שיש עוד הרבה דוגמאות נוספות

המשותף לכל המצבים האלה הוא שאנחנו יודעים ששינוי צריך להתבצע. אנחנו מרגישים שזה בלתי נמנע וזה ממש מעבר לפינה, אבל אנחנו מספרים לעצמנו סיפורים שגורמים לנו לראות את המציאות ככזו שלא מאפשרת לנו לבצע את השינוי.

למשל, אותו שכיר יספר לעצמו שזה לא התזמון הנכון, ש ״המצב הכלכלי כרגע לא מאפשר״, והוא בדיוק לקח הלוואה... והם רוצים עוד ילד. הסיפור הזה יכול להשמע מאד הגיוני "אובייקטיבית", אבל האמת היא, שזה לא באמת חייב להיות קשור אחד לשני. אם מדברים אובייקטיבית, ייתכן שכעצמאי הוא ירוויח יותר משהרוויח כשכיר, ואז התירוצים לא להיות הופכים לסיבה כן לעשות את השינוי וכמה שיותר מהר. יכול להיות שיש ימי חופשה ופיצויי פיטורין ופדיון כזה או אחר, שלמעשה מביאים אותו למצב שבו לא צפויה כל פגיעה בהכנסה שלו. אבל הוא לא רואה את כל זה.. כי הפחד משינוי גורם לו לספר לעצמו סיפור אחר לגמרי.

אותו עצמאי שניסה להימנע מלפטר עובד או עובדת למשל, גם ימצא את עצמו מספר לעצמו סיפור טוב: העובדת הזו עוד בסדר, יש יותר גרועות בחוץ, זו פשוט תקופה לא טובה עבורה (בכלל, את הזמן והתזמון הכי קל לנו להאשים) וכן הלאה. הרבה פעמים אנחנו רואים שדווקא כשאזרנו אומץ וביצענו את השינוי, אנחנו רואים שדברים הרבה יותר טובים מגיעים, אבל רובנו, לרוב לא מדמיינים את האפשרות הזו, יותר קל לנו לדמיין את הקושי. זו עוד תחבולה של המוח שלנו שפשוט מונע מאיתנו לבצע את השינוי בדרך הזו.
אם אתם מרגישים את זה גם, שאלו את עצמכם, האם מדובר בשינוי בלתי נמנע? האם בלאו הכי זה יקרה בשלב כזה או אחר? מה אתם מפסידים מזה שאתם לא משנים? מכל יום שהמצב הנוכחי נשמר – מה אתם מרוויחים ולעומת זאת מה אתם מפסידים?

כשאנחנו מפחדים ממשהו אנחנו נוטים לחשוב מה יקרה לאחריו, הרבה פעמים נכון לפקס את החשיבה שלנו על משהו אחר, על מה קורה עכשיו, כשאנחנו חווים את המציאות המתפשרת שאנחנו נמצאים בה? מה המחיר שאנחנו משלמים על זה? באופן הזה אנחנו מסבירים למוח שלנו, שהמצב הנוכחי הוא הרבה פחות בטוח עבורנו, והשינוי הכרחי, השאלה היא רק איך לבצע אותנו.
המעבר מלחשוב על מה שנפסיד אם השינוי יקרה, למה אנחנו מפסידים בכל יום שהוא לא קורה, מעבירה אותנו ממחשבה של כן או לא למחשבה של איך. שני שלבי חשיבה אלה מבטיחים לנו לבצע את השינוי הרבה יותר מהר בצורה הרבה יותר טובה.

 

לסיכום, בלייב הזה התמקדתי באופן משמעותי בפחד משינויים.
אתם מוזמנים לשלוח לי בפייסבוק שאלות שתרצו שאענה עליהן, אל תפחדו לתקשר. דרך השאלות אנחנו מתפתחים.


המון הצלחה!
 

מיטל.